среда, 23 мая 2018 г.

УЗД органів малого тазу


УЗД органів малого тазу

Ультразвукове дослідження – метод неінвазивного обстеження, який дозволяє лікарям діагностувати патологію внутрішніх органів та систем, здійснювати їх лікування і вести динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнта під час терапії та у відновлювальному періоді. УЗД органів малого тазу дозволяє отримати зображення тканин та органів, які розташовані у нижніх відділах черевної порожнини та малого тазу.

Виділяють три види цього обстеження:

  1. абдомінальне/транспдомінальне
  2. вагінальне/трансвагінільне УЗД жінок
  3. ректальне/трансректальне УЗД чоловіків

Застосування УЗД органів малого тазу

В гінекології найчастіше це обстеження застосовують для оцінки стану сечового міхура, шийки матки, яєчників та маткових (фаллопієвих) труб. Як правило, лікар направляє жінку на трансабдомінальне УЗД органів малого тазу при скаргах на порушення менструального циклу, періодичні чи постійні болі внизу живота, патологічні кровотечі. Це обстеження проводиться обов’язково, коли потрібно діагностувати злоякісні чи доброякісні новоутворення (наприклад, під час огляду жінки на гінекологічному кріслі були діагностовані ущільнення у придатках).
Трансвагінальне УЗД органів малого тазу здійснюється з метою оцінки стану ендометрію (внутрішньої оболонки матки), міометрію (м’язевих стінок матки) та яєчників. Нерідко за допомогою саме такого обстеження лікар може переконатись у точності постановки діагнозу при аномаліях будови матки, поліпах ендометрію, рубцях на матці, фібриноїдах. Трансвагінальне дослідження органів малого тазу дозволяє виявити в жінки злоякісну пухлину, якщо є патологічні маткові кровотечі, а всі інші види обстеження не дають результатів.
У чоловіків найчастіше застосовується трансректальне УЗД органів малого тазу, яке дозволяє ретельно вивчити простатичну залозу та оцінити її стан. При такому виді обстеження датчик вводять у пряму кишку.

Підготовка до УЗД органів малого тазу

Процедура ультразвукового обстеження органів малого тазу є не лише інформативною, але й простою. Підготовка до УЗД органів малого тазу така:

  1. Пацієнт повинен прийти на обстеження у вільному та зручному одязі.
  2. З тієї частини тіла, яка буде обстежуватись, необхідно зняти всі прикраси (в тому числі пірсинг).
  3. Якщо лікар призначив трансабдомінальне обстеження ультразвуком, то сечовий міхур у пацієнта має бути наповненим. За 30-40 хвилин до обстеження рекомендується випити не менше літра води. Наповнений сечовий міхур значно полегшує візуалізацію яєчників/матки в жінок, простатичної залози в чоловіків та стінок сечового міхура у пацієнтів обох статей.
  4. В який день циклу робити УЗД органів малого тазу, скаже лікар – все залежить від того, який попередній діагноз ставлять жінці та який загальний стан здоров’я пацієнтки. Наприклад, при патологічній матковій кровотечі цей вид обстеження може здійснюватись в екстреному порядку, і абсолютно неважливо, на який день менструального циклу припаде процедура.

Переваги УЗД органів малого тазу

Існує ряд чинників, які зробили цей вид обстеження популярним і затребуваним. Їх сміливо можна віднести до переваг УЗД органів малого тазу:
  • це неінвазивна і в більшості випадків безболісна процедура;
  • лікар отримує чітке зображення м’яких тканин, яких при класичному рентгенологічному обстеженні не видно
  • УЗД органів малого тазу дозволяє отримувати зображення у реальному часі, що дає можливість контролювати проведення біопсії аспіраційного чи пунктуаційного типу;
  • вартість УЗД органів малого тазу цілком адекватна і не є перешкодою для проведення цього обстеження.



3 комментария:

Ультразвук

УЗД органів малого тазу

УЗД органів малого тазу Ультразвукове дослідження – метод неінвазивного обстеження, який дозволяє лікарям діагностувати патологію вну...