среда, 23 мая 2018 г.

ГАЛУЗЬ ЗАСТОСУВАННЯ УЛЬТРАЗВУКУ. ДІЯ УЛЬТРАЗВУКУ НА ОРГАНІЗМ. ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ УЛЬТРАЗВУКУ.

ГАЛУЗЬ ЗАСТОСУВАННЯ УЛЬТРАЗВУКУ. ДІЯ УЛЬТРАЗВУКУ НА ОРГАНІЗМ. ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ УЛЬТРАЗВУКУ.

Галузь застосування ультразвуку

   Поза зазначеного діапазону частот також існують коливальні процеси, що фізично не відрізняються від звукових коливань і хвиль, але не сприймаються вухом як звуки. Коливання середовища з частотами вище верхньої межі слуху, порядку десятків і сотень тисяч герц, прийнято називати ультразвуками. Ультразвук за останні роки знайшов широке застосування в народному господарстві, біології та медицині. У США, наприклад, в даний час мешкають мільйони ультразвукових установок. У промисловості застосовуються ультразвуки, частота яких в мільярди разів перевищує інтенсивність оточуючих нас чутних звуків. Ультразвуки можуть бути сфокусовані і створюють при цьому дуже високий місцевий тиск. Ультразвуком можна дробити речовину і прискорювати хімічні реакції. Ультразвук здатний вводити в колоїди воду. За допомогою ультразвуку значно прискорюються процеси дублення шкіри, фарбування, відбілювання і миття тканин, отримання синтетичного волокна, замінників шкіри і пластмас. Ультразвук застосовується для дефектоскопії, що дозволяє визначати внутрішні дефекти в деталях, для очищення котлів від накипу, підводних поверхонь кораблів, для лудіння алюмінієм, сріблення і т. д. Ультразвук знайшов застосування в доменному виробництві, на водному транспорті, в рибальській справі і геології. Ультразвук використовується в медицині для діагностичних цілей (виявлення сторонніх предметів), в стоматології (бормашини), для виготовлення емульсій лікарських речовин і т. д. В даний час ультразвук малої інтенсивності широко використовується для терапевтичних цілей. Ультразвук надає складну і виражену біологічну дію, сутність якої ще недостатньо з’ясована. Ця дія, мабуть, в основному залежить від створюваних в тканинах величезних місцевих тисків і від місцевого теплового ефекту, пов’язаного з поглинанням енергії при глушінні вібрації. Рідкі середовища і гази поглинають ультразвук, а тверді тіла добре його проводять. Кістки також є хорошими провідниками ультразвуку.


Дія ультразвуку на організм людини

  При впливі ультразвуку на організм людини відзначається, перш за все, термічна дія внаслідок перетворення енергії ультразвуку в тепло. Ультразвук викликає мікромасаж тканин (стиснення і розтягнення), що сприяє кровообігу і, отже, поліпшенню функції тканини. Ультразвук стимулює обмінні процеси і надає також нервовонорефлекторну дію. Під впливом ультразвуку зміни відзначаються не тільки в органах, які зазнали впливу, а й в інших частинах організму. При тривалому і інтенсивному впливі ультразвук може викликати руйнування клітин тканин. Руйнівна дія ультразвуку пов’язана, мабуть, з явищем кавітації – утворенням порожнин в рідині, що призводить до загибелі тканин і смерті експериментальних тварин.
  Мікроскопічні кавітаціонні бульбашки були виявлені в міжклітинних просторах тварин тканин під впливом ультразвукових хвиль великої інтенсивності. Багато мікроорганізмів можуть бути зруйновані ультразвуком. Так, він інактивує вірус поліомієліту, енцефаліту та ін. Стрептококи після впливу ультразвуком гірше фагоцитуються. Вплив ультразвукових хвиль на білки призводить до серйозних структурних порушень білкових частинок і їх розпаду. При опроміненні ультразвуком молока руйнується в ньому вітамін С. При так званому озвученні крові ультразвуком відбувається руйнування еритроцитів і лейкоцитів, підвищується в’язкість і згортання крові, прискорюється РОЕ. Ультразвук пригнічує дихання клітини, зменшує споживання кисню, інактивує деякі ензими і гормони. При впливі ультразвуку високої інтенсивності на тварин відзначаються сильні болі, облисіння, опіки, помутніння рогівки і кришталика, гемоліз, серйозні зрушення біохімічного характеру (зниження вмісту в крові холестерину, сечової і молочної кислоти), при високих частотах настає смерть (дрібні крововиливи в різних органах ). Як показують експериментальні дані та клінічні спостереження, ультразвук може зумовити серйозні зміни з боку органу слуху. Ультразвук викликає руйнування клітин кортиєвого органу і нервових клітин, крововиливи в scala tympani, руйнування і патологічний розвиток кісткової тканини. Припускають, що виявлені у великого відсотка населення США зміни слуху пов’язані зі значним поширенням звукових установок. У осіб, які тривалий час піддавалися впливу ультразвукових коливань, відзначається сонливість, запаморочення, швидка стомлюваність. При обстеженні виявляються явища  вегетативної дистонії.

Застосування ультразвуку в медицині

Лікувальна дія ультразвуку пов’язано в основному з його здатністю проникати в тканини і викликати їх прогрівання і мікромасаж. Потрібно все ж зазначити, що ультразвук, очевидно, володіє якимись специфічними особливостями дії, так як глибоке прогрівання тканин можна отримати і за допомогою інших методів, а позитивний ефект настає іноді тільки після застосування ультразвуку. З огляду на рефлекторний механізм ультразвуку, його можна використовувати не тільки для прямого впливу на больовий осередок, але і для непрямих впливів. Внаслідок зазначених вище властивостей ультразвук при певних умовах може надавати болезаспокійливу, спазмолітичну, протизапальну і бактерицидну дію. Застосування ультразвуку можна поєднувати з іншими видами терапії. У зв’язку з високою біологічною активністю ультразвуку при проведенні лікування необхідно дотримуватися великої обережності. Позитивні результати при терапевтичному використанні ультразвуку отримані при багатьох захворюваннях. Ефективне застосування ультразвуку при лікуванні міальгії, невралгії, невритів ампутаційних кукс, артрозів, артритів і періартритів. Показником загального дії ультразвуку на організм є, зокрема, той факт, що при ураженні багатьох суглобів часто достатньо обмежитися лікуванням одного з них, так як при цьому спостерігається паралельне поліпшення в інших суглобах. Хороші результати отримані при лікуванні ультразвуком виразкової хвороби шлунку, спондилітів, трофічних і варикозних виразок, ендартеріїтів, мляво гранулюючих виразок. Є окремі вказівки про позитивне застосування ультразвуку при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, бронхіальній астмі, емфіземі легенів, бронхоектазів, отосклерозі, хвороби Меньєра. Є спостереження, що свідчать про те, що попереднє озвучення шкіри людини підвищує ефективність рентгенівського опромінення. 


Протипоказання до застосування ультразвуку

Безумовно, протипоказано озвучення зростаючих кісток, статевих органів, області серця (що може викликати стенокардію), пухлин. При туберкульозі легенів, гіпертонічної хвороби, гіпертиреозі, вагітності, зміни з боку паренхіматозних органів застосування ультразвуку також протипоказано. Все більшого використання ультразвуку робить необхідним організацію ретельного спостереження за особами, які мають контакт з ним, з метою виявлення ранніх ознак захворювання і своєчасного проведення необхідних лікувально-профілактичних заходів. Є свідчення про сприятливий вплив ультразвуку при певних формах раку і невриту. Однак точно ще не встановлено, наскільки широка безпечна зона між позитивною дією ультразвуку на хвору тканину і що ушкоджує – на навколишню здорову тканину.










5 комментариев:

  1. Молодець, гарно підібрана тема і чудово висвітлена

    ОтветитьУдалить
  2. Насправді хочу обов"язково обстежитись, можливо автор сайту зможе порадити мені якусь хорошу клініку. Буду вам дуже вдячна

    ОтветитьУдалить
  3. Я й не знав,що ультразвук можна так широко застосовувати!

    ОтветитьУдалить
  4. Этот комментарий был удален автором.

    ОтветитьУдалить
  5. Ну це насправді все дуже чудово, что Завдяк сучасним технологіям и розвідку науки, можна Передбачити якусь Певна хворобу і тд. Всеодно я вважаю что це небезпечна. Ві Взагалі добре там, де Наскільки ультразвук впліває на організм людини, а самє на его органі.Трівала систематична дія ультразвуку, что пошірюється повітрянім шляхом, віклікає Зміни у нервовій, серцево-судінній и ендокрінній системе, слухового, больовому и вестибулярному аналізаторах, а такоже у процесах терморегуляції .

    ОтветитьУдалить

Ультразвук

УЗД органів малого тазу

УЗД органів малого тазу Ультразвукове дослідження – метод неінвазивного обстеження, який дозволяє лікарям діагностувати патологію вну...